عوامل بیماری قلبی و عروقی

عوامل خطرساز برای بروز بیماری های قلبی عروقی -۱

عوامل خطرساز برای بروز بیماری های قلبی عروقی -1Reviewed by دکتر هادی زاده on Mar 5Rating: 4.5عوامل خطرساز (ریسک فاکتورهای) بیماری های قلبی عروقیبرای پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی، یکی از مهمترین پایه ها شناخت عوامل خطرساز بروز این بیماری ها می باشد تا با شناخت آنها بتوان بخوبی آنها را تحت کنترل درآورد.

(قسمت اول)

برای پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی، یکی از مهمترین پایه ها شناخت عوامل خطرساز بروز این بیماری ها می باشد تا با شناخت آنها بتوان بخوبی آنها را تحت کنترل درآورد.

عوامل خطرساز (ریسک فاکتورهای) بیماری های قلبی عروقی به دو دسته قابل تغییر و غیرقابل تغییر تقسیم می شوند.

الف) عوامل خطرساز غیر قابل اصلاح:

۱) جنس بیمار
۲) سابقه خانوادگی
۳) سن بالا
۴) ژنتیک

۱)جنس بیمار:
قبل از یائسگی، هورمون های جنسی زنانه تا حدود زیادی نقش محافظتی در برابر بیماری های قلبی عروقی در زنان ایفا می نمایند .بنابراین در سنین قبل از یائسگی (۶۰-۵۵سالگی)، زنان در معرض خطر کمتری نسبت به مردان قرار دارند.

۲)سابقه خانوادگی:
مرگ در سن زیر ۵۵ سال در پدر و مرگ در سن زیر ۶۵ سال در مادر و همچنین بروز بیماری های قلبی عروقی در پدر و مادر، برادر و خواهر و… می تواند نشانه احتمال بالای بروز بیماری های قلبی عروقی در شخص باشد.

۳)سن بالا:
پیری احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.
مردان نسبت به زنان در سنین پایین تری دچار مشکلات قلبی عروقی می شوند .پس از یائسگی، بتدریج احتمال خطر برای زنان و مردان به یک اندازه خواهد بود.

در قسمت دوم این مقاله ،به بررسی عوامل زمینه ساز قابل تغییر خواهیم پرداخت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

دکتر محمود هادی زاده

فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال کاردیولوژی (بالون آنژیوپلاستی)، دوره فوق تخصصی (تکمیلی) نارسایی قلب، درمان واریس و بیماری های عروقی، بورد تخصصی قلب و عروق – فشارخون، عضو انجمن قلب امریکا و عضو انجمن نارسایی قلب اروپا

دیگر مطالب

درباره دکتر محمود هادی زاده

فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال کاردیولوژی (بالون آنژیوپلاستی)، دوره فوق تخصصی (تکمیلی) نارسایی قلب، درمان واریس و بیماری های عروقی، بورد تخصصی قلب و عروق – فشارخون، عضو انجمن قلب امریکا و عضو انجمن نارسایی قلب اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.