برادیکاردی

کندی تعداد ضربان قلب یا برادیکاردی

کندی تعداد ضربان قلب یا برادیکاردیReviewed by دکتر محمود هادی زاده on Aug 20Rating:

یکی از مواردی که در بیمارستانها و مطبها تعداد زیادی از بیماران را دربر می گیرد برادیکاردی است. در حقیقت تعداد قابل توجهی از بیماران یا واقعا برادی کاردی دارند و یا احساس می کنند که تعداد ضربان کمتر از حد طبیعی دارند. تعداد ضربان نرمال قلب در هر دقیقه بین ۶۰ تا۱۰۰ ضربه در دقیقه می باشد.

برادیکاردی

چنانچه ضربان قلب کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه باشد برادیکاردی نامیده می شود. لازم بذکر است که برادی کاردی یا کم بودن تعداد ضربانات قلب نیز در بسیاری موارد حالتی نرمال می باشد و دلیل بر مشکل خاصی نمی باشد. واقعیت آنستکه در جوانان و بویژه جوانان ورزشکار برادیکاردی می تواند حالتی نرمال در نظرگرفته شود.

البته برادیکاردی ممکنست در اثر برخی داروها نیز بوجود آید که ازجمله آنها می توان به پروپرانولول – آتنولول – متورال – دیلتیازم – وراپامیل و… اشاره نمود. درصورتی که برادی کاردی در شخصی که داروهای فوق را مصرف می کند دیده شد بایستی داروهای ایجادکننده برادی کاردی قطع و به پزشک خود مراجعه نمایند. کاهش ضربان قلب در هنگام خواب شایعتر می باشد. برخی بیماریهای داخلی ممکنست باعث بروز کندی ضربان قلب (برادی کاردی) شوند که از جمله آنها موارد زیر می باشند :

اختالالت گوارشی – اختالالت ادراری تناسلی – افزایش فشار داخل جمجمه – سکته حاد سطح تحتانی قلب ، همچنین کاهش فعالیت تیرویید (هیپوتیروییدی) می تواند باعث کاهش ضربان قلب شود.

در بسیاری از موارد نیاز به درمانهای خاص برای برادی کاردی وجود ندارد ولی در برخی از موارد درمان لازم است، بویژه چنانچه برادیکاردی باعث بروز مشکلات و ایجاد علایم شده باشد درمان لازم است. در درمان از داروهای مختلف می توان استفاده کرد و نیز بایستی علل زمینه ساز را درمان نمود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

دکتر محمود هادی زاده

فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال کاردیولوژی (بالون آنژیوپلاستی)، دوره فوق تخصصی (تکمیلی) نارسایی قلب، درمان واریس و بیماری های عروقی، بورد تخصصی قلب و عروق – فشارخون، عضو انجمن قلب امریکا و عضو انجمن نارسایی قلب اروپا

دیگر مطالب

درباره دکتر محمود هادی زاده

فلوشیپ فوق تخصصی اینترونشنال کاردیولوژی (بالون آنژیوپلاستی)، دوره فوق تخصصی (تکمیلی) نارسایی قلب، درمان واریس و بیماری های عروقی، بورد تخصصی قلب و عروق – فشارخون، عضو انجمن قلب امریکا و عضو انجمن نارسایی قلب اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.