بیماری های عروقی اندام ها (بیماریهای دست وپا)《قسمت هشتم》

درمان:کنترل بیماران مبتلا به پدیده رینود باید براساس نیاز بیمار و با در نظر گرفتن دفعات و شدت حملات صورت گیرد. کلیه بیماران از حصول اطمینان و اقدامات حفاظتی در برابر سرما، سود خواهند برد.

بیماران مبتلابه پدیده رینود، باید تماس خود را با سرما تا حد ممکن محدود نمایند. باید زیاد لباس بپوشند و نه تنها دست ها و پاهایشان را محافظت کنند، بلکه صورت و تنه را نیز خصوصاً در موقع وزش باد سرد، بپوشانند. نکته مهم دیگر این است که تماس سایر قسمت های بدن با سرما می تواند به طور رفلکسی باعث انقباض عروق انگشتان و تشدید پدیده رینود شود. وقتی که تماس سایر قسمت های بدن با سرما غیر قابل اجتناب است، از گرم کننده های الکتریکی و یا آنهایی که با سوخت جامد کار می کنند، استفاده می شود گرم کننده های قوی است و یا توصیه می شود. به این بیماران باید آموزش داد تا حملات را تشخیص داده و با بازگشتن سریع به محل گرم و قرار دادن دست های خود در آب گرم و یا استفاده از سشوار های مولد و باد گرم جهت گرم کردن سریع دست هایشان، به حملات خاتمه دهند. استعمال دخانیات به دلیل ایجاد انقباض عروق پوستی، در پدیده رینود ممنوع است. همچنین نشان داده شده است که بیوفیدبک نیز از طریق آموزش بیماران برای بالابردن حرارت پوست بطور ارادی، مدت و تعداد دفعات حملات و از وازواسپاستیک را محدود می نماید، اما اثرش غیر اختصاصی است، چرا که در بیماران گروه کنترل هم که چنین درمانی را دریافت نکرده اند و بمیارانی که در آنها بیوفیدبک جهت حالت آرامش( relaxation )آموزش داده می‌شود نیز مشاهده شده است. در بیماران مبتلا به پدیده رینود ثانویه به ارتعاش، استفاده از ابزارهای مرتعش باید قطع شود. با این وجود، قطع تماس با ارتعاش همیشه منجر به خاتمه پدیده رینود نمی شود. نکات ساده ای که در بالا اشاره شد معمولاً در بیماران مبتلا به حملات خفیف یا غیر مکرر کفایت می نماید. وقتی که پدیده رینود مکرر و شدید شده و خصوصاً زمانی که منجر به تغییرات تروفیک و یا زخم می گردد، باید علاوه بر رعایت نکات فوق دارو نیز مصرف شود. هدف از درمان دارویی، شل کردن عضلات صاف عروق می باشد. در نتیجه، اسپاسم برطرف شده، جریان خون در حالت استراحت بالا رفته و میزان ایسکمی در طی حملات محدود می شود.

جهت کسب اطلاعات کاملتر می توانید باتلفنهای کلینیک قلب وعروق اصفهان (کلینیک واریس اصفهان وفوق تخصصی قلب وعروق) دکتر هادی زاده (۵ و ۳۲۲۴۲۱۶۴ _ ۰۳۱
تماس بگیرید،
یا عبارت @nobattt رادرتلگرام سرچ کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید