سینوزیت

سینوزیت

سینوزیت:

سینوزیت حاد التهاب ناگهانی سینوس است که حداقل چهار هفته طول می کشد. مترادف سينوزیت، “رینوسینوزیت” نیز استفاده می شود. التهاب فرآیندی است که نه تنها مخاط سینوس، بلکه حفره بینی را نیز درگیر می کند .
عوامل اصلی سینوزیت حاد ویروس ها یا باکتری ها هستند. بنابراین، یک شکل ویروسی و باکتریایی از بیماری جدا می شود. به ندرت، بی هوازی ها و میکروارگانیسم های داخل سلولی عامل التهاب حاد در سینوس های پارانازال می شوند.

سینوزیت ویروسی:

سینوزیت ویروسی اغلب به عنوان یک سرماخوردگی معمولی رخ می دهد و فصلی است. این بیماران معمولا در پاییز، زمستان، بهار و کمتر در فصل گرم مریض می شوند.
ویروس هایی که باعث التهاب دستگاه تنفسی فوقانی می شوند عبارتند از: راینوویروس ها، ویروس های آنفولانزا و پاراآنفلوآنزا، ویروس های سنسیشیال تنفسی، آدنوویروس ها و کروناویروس ها.

معمولا سینوزیت ویروسی نیاز به درمان خاصی ندارد و خود به خود برطرف می شود. اما گاهی اوقات بهبودی اتفاق نمی افتد. این به دلیل تکثیر فلور باکتریایی است که در سینوس ها ساکن است. استرپتوکوک پنومونیه و هموفیلوس آنفلوآنزا اغلب در سینوزیت حاد یافت می شوند – در 70-75٪ از همه موارد رخ می دهند

عوامل مستعد کننده سینوزیت باکتریایی:

پولیپ؛
رینیت مزمن؛ در کودکان؛
ویژگی‌های ساختاری کمپلکس استیوماتال: فرآیند uncinate، شاخک میانی و وزیکول اتموئید بزرگ.
عفونت بی هوازی در صورت آسیب شناسی سیستم دندانی آلوئولار یا سینوزیت مزمن پیچیده می تواند منجر به سینوزیت حاد شود. در این مورد، تعیین اینکه آیا یک فرم حاد است یا تشدید مزمن دشوار است.

سینوزیت
سینوزیت

سینوزیت مزمن:

فرآیند آلرژیک و فلور قارچی نیز می تواند به علل سینوزیت تبدیل شود – این بیماری در صورت حاد شدن به شکل مزمن تبدیل می شود.
اگر علائم مشابهی را تجربه کردید، با پزشک خود مشورت کنید. خوددرمانی نکنید زیرا برای سلامتی شما خطرناک است!

علائم سینوزیت حاد:

علائم اصلی سینوزیت حاد عبارتند از:

تنفس دشوار بینی؛
سردرد؛
ترشحات بینی؛
سرفه در کودکان
کاهش حس بویایی، گرفتگی گوش ها، تب و ضعف عمومی نیز می تواند با سینوزیت حاد رخ دهد، اما نه در همه موارد

دشواری تنفس با اکثر بیماری های بینی همراه است، بنابراین این علامت به تنهایی رینوسینوزیت حاد را تایید نمی کند. برای تشخیص، حداقل باید دو علامت وجود داشته باشد.

سردرد سینوزیتی کسل کننده و دردناک است .سردردسینوزیت اغلب زمانی که سر به سمت پایین خم شود بدتر می شود. ممکن است پس از استفاده از قطره های تنگ کننده عروق کاهش یابد.
با التهاب در سینوس های ماگزیلاری و فرونتال، درد در صورت، پل بینی، ابروها و ناحیه گیجگاهی-پاریتال ایجاد می شود. در سینوزیت ماگزیلاری، با درد منتشر در کنار ضایعه ظاهر می شود. التهاب غشای مخاطی سینوس اسفنوئید (اسفنوئیدیت) با درد در مرکز سر و در پشت سر مشخص می شود.

ترشحات بینی:

ترشحات بینی در سینوزیت حاد همیشه وجود ندارد. ترشحات مخاطی مشخصه التهاب ویروسی است، در صورت پیوستن فلور باکتریایی، چرکی ایجاد می شود. عملکرد خوب زهکشی سینوس و فیستول باز در کودکان در این واقعیت آشکار می شود که وقتی بینی خود را باد می کنید و سرفه می کنید، ترشحات از بین می روند. با التهاب سینوس اسفنوئید بینی و لابیرنت اتموئید خلفی، ترشحات، به عنوان یک قاعده، از پشت حلق جاری می شود و باعث بروز سرفه می شود.

مشخصات سینوزیت خفیف:

اشکال خفیف سینوزیت حاد با موارد زیر مشخص می شود:

تنفس دشوار بینی؛
ترشحات مخاطی یا مخاطی چرکی از بینی؛
اختلال در حس بویایی؛
دردهای غیر تند صورت بدون علائم مسمومیت مشخص – درجه حرارت طبیعی باقی می ماند یا کمی افزایش می یابد.
در یک فرم شدید، درجه حرارت به 38 درجه سانتیگراد و بالاتر می رود، سردرد شدید می شود، ادم واکنشی پلک ها و بافت های نرم صورت ممکن است ایجاد شود.

سینوزیت
سینوزیت

پاتوژنز سینوزیت حاد

با سینوزیت، ویروس وارد غشای مخاطی حفره بینی می شود، به سلول های اپیتلیوم مژه دار آسیب می رساند و به بدن انسان حمله می کند. در همان زمان، غشای مخاطی متورم می شود، ترشح مخاط در حفره بینی افزایش می یابد، که بیشتر کار مژک های اپیتلیوم مژک دار را مسدود می کند. به طور معمول، حرکت آنها از بدن در برابر عوامل خارجی محافظت می کند.

در این زمان بیمار دچار آبریزش بینی، گلودرد، سرفه، تب و ضعف می شود. علائم به طور متوسط ​​هفت روز باقی می ماند و به تدریج کاهش می یابد.
با ادم غشای مخاطی، فیستول دفعی سینوس با حفره بینی بسته می شود. در نتیجه، عملکرد زهکشی مسدود می شود، راز راکد می شود و جذب اکسیژن از حفره سینوسی به داخل رگ های خونی مختل می شود. بنابراین شرایط بهینه در سینوس برای ایجاد عفونت باکتریایی ایجاد می شود این با بازگشت شکایات پس از یک بهبود واضح آشکار می شود.

سناریوی دیگر:

علائم سرماخوردگی تا پایان هفته آنطور که باید فروکش نمی کند، بلکه برعکس تشدید می شود. مصرف مسکن باعث بهبود وضعیت نمی شود.

طبقه بندی و مراحل توسعه سینوزیت حاد
بر اساس فرم:

1. اگزوداتیو (با تشکیل مایع در سینوس):

سروز – ترشح شفاف با طبیعت غیر چرکی؛
کاتارال – ضخیم شدن غشای مخاطی به دلیل ادم با حداقل ترشح.
چرکی
2. مولد (با ضخیم شدن غشای مخاطی):

جداری-هیپرپلاستیک – ضخیم شدن غشای مخاطی به دلیل افزایش تعداد سلول های اپیتلیال یا استروما.
پولیپوز

علل

پس از سانحه.
ویروسی.
باکتریایی
قارچی – اغلب توسط آسپرژیلوس و موکورالس ایجاد می شود که در حفره جمجمه گسترش یافته است. بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند آنهایی که عفونت HIV دارند، با یک دوره برق آسا مشخص می شوند که معمولاً کشنده است.

ادنتوژنیک :

معمولاً سینوزیت ماگزیلاری یک طرفه، عفونت به ریشه دندان ها و بافت های مجاور گسترش می یابد. پوسیدگی، پالپیت، پریوستیت و استئومیلیت می تواند منجر به ایجاد آنها شود.
حساسیتی.
مختلط.
سپتیک و آسپتیک.

بومی سازی:

– التهاب غشای مخاطی سینوس ماگزیلاری؛
سینوزیت فرونتال – التهاب غشای مخاطی سینوس فرونتال؛
اتموئیدیت – التهاب غشای مخاطی سلول های هزارتوی اتموئید؛
اسفنوئیدیت – التهاب غشای مخاطی سینوس اسفنوئید؛
پلی سینوزیت – آسیب همزمان به چندین سینوس؛
پانسینوزیت – ضایعه دو طرفه همزمان همه سینوس ها.
همی سینوزیت – شکست همه سینوس ها در یک طرف.
در کودکان، التهاب در سینوس های بینی به تشکیل حفره هوا (پنوماتیزاسیون) بستگی دارد و با افزایش سن همراه است. از بدو تولد، حفره های هوای لابیرنت اتموئید و سینوس فک بالا از نظر بالینی قابل توجه هستند. سینوس های فرونتال و اسفنوئید به طور متوسط ​​تا 8 سال به اندازه کافی می رسند .
اما این دوره های سنی متغیر هستند.

بر اساس ماهیت جریان:

حاد – سینوزیت حاد بیش از چهار هفته طول نمی کشد، پس از بهبودی، علائم به طور کامل ناپدید می شوند.
حاد مکرر – تا چهار قسمت سینوزیت در سال، دوره های بین تشدید حداقل هشت هفته طول می کشد .